Staff

Central Management Group

Stephen Lowry – Principal

Kate Doyle – Deputy Principal (Pastoral)

Joanne de Koning – Deputy Principal (Academic)

Donovan King – Director of Residences

Pillay Radha - Staff Representative

Anne Rein Muller – Director of Advancement

John Storer – Director of Admissions and University Advisor

Academic Coordinators

Helene Caillet – IB Diploma Coordinator

Kirstie van Rensburg– Lower School Coordinator

Tichawona Muyambo – IGCSE Coordinator

Retha Cook - Special Educational Needs Coordinator

Academic Staff

Anthropology Department

Tessa Ware

Art Department

Ramila Patel – Head of Department

Ricardo Ortega Chozas

Drama Department

Ben Clark – Head of Department

Pippa Davies

Kristina Jones

Economics and Business Studies Department

Chisenga Chikwanda – Head of Department

Tendayi Chinyanga

Primerose Hunda

Language A (English & Siswati)

Judy Williams – Head of Department

Elizabeth Cummergen - Coordinator for Self-taught Languages

Lungile Sihlongonyane - Head of Siswati

Subramoney Bairavi

Pippa Davies

Elinor Lowry

Tichawona Muyambo

Radha Pillay

Anthony Pontuti

Geography Department

Polycarp Wekesa – Head of Department

Kirsty King

Naboth Phebeni

John Storer

History Department

Millicent Dlamini–Muyambo – Head of Department

Alban Gambe

IT Department

Mary Tinney – Head of Department

Duncan Colhoun – IT Director

Mduduzi Nkambule – IT Technician

Language B (French, Spanish, English B & English Second Language Support)

Ben O’Connor

Helen Caillet

Tapiwa Chilipaine

Sally Greaves Brown - Head of department

Patricia O’Connor

Prosper Silienou

Life Skills

Mamta Bashisth – Head of Department

Retha Cook

Maths Department

Richard Alexander – Head of Department

Sehluko Dlamini

Annalie Koekemoer

Sifiso Mkhonta

Julien Munier

Bongani Nxumalo

Iain Pearson

Sindiswa Sihlongonyane

Music Department

Samuel Wilkinson – Head of Department

Tendayi Chinyanga

Dr. Morgan Jones

PE Department

Naboth Phebeni – Head of Sports

Donovan King

George Kawa

Polly Stapley

Psychology Department

Mamta Bashisth – Head of Department

Science Department

Sindhu Clark – Head of Department

Richard Boycott

Lucinda Bride

Rosa Dekova

Rashid Opiem

Albina Owuor

Quinton Reissmann

Joseph Sibanda

Sizwe Simelane

Theory of Knowledge Department

Quinton Reissmann – Head of Department

Albina Owuor

Prosper Silienou

Samuel Wilkinson

Non-Academic Staff

Advancement Office

Anne Rein Muller – Director of Advancement

Mancoba Mabuza - Communications Officer

Nolwazi Ngwenyama - Alumni Project Manager

Banele Nkambule – Alumni Coordinator

Celisse Ruiz - Fundraising Assistant

School Library

Thoko Ndlangamandla - Librarian

Bongani Dlamini – Library Assistant

Hostel and Student Support Staff

Lindiwe Dlamini - Head of Emhlabeni Hostel

Chisenga Chikwanda – Deputy Head of Emhlabeni Hostel

Morgan Jones – Deputy Head of Emhlabeni Hostel

Polycarp Wekesa – Head of Elangeni Hostel

Bongani Nxumalo – Deputy Head of Elangeni Hostel

Donovan King – Head of Esiveni Hostel

Angeline Chinyanga – Deputy Head of Esiveni Hostel

Albina Owuor – Head of Ekukhuleni Hostel

Carla Cabrita – School Counsellor

Nomvula Mavuso – Nurse

Community Service

Fiona Mills – Coordinator

Delaine Littler - CAS Assistant

Administrative and Support Staff

Mbongeni Mkoko – Bursar

Duncan Colhoun – IT Manager

Mduduzi Nkambule - IT

Bongani Hlophe - IT

Satiso Tsabedze - IT

Martha Dlamini – Admissions Secretary

Maureen Dlamini – Matron

Mike Doyle – Eco Estate Manager

Tricia Fraser – Book Room, Stationery

Thembinkosi Gama – Transport Manager

Sipho Hlatshwayo – Head of Maintenance

Paula Jacobs – Receptionist

Sithembiso Mamba – Laboratory Assistant

Virginia Nkambule – Visa and Permits

Thokozani Nkonyane – IB Administrative Assistant

Phakamile Nxumalo – Accounts Assistant

Zanele Tsikati – Accounts Assistant

Tracey Stewart – Principal’s Personal Assistant

Thuli Thwala – Laboratory Assistant

Volunteers 2017

James Bicamumpaka - Ecosystems and Renewable Energy department

Lutfo Dludlu - Advancement Office

Nosipho Sibanda - General Assistant

Sakhile Mayibongwe Tembe - General Assistant

Sandzisile Mkhonta - General Assistant

Sekelile Mkhabela - Teaching Assistant (Form 1)

Siyethemba Dlamini - General Assistant

Ibrahim Ameen Al Hashimi - Teaching Assistant (Form 1)

Kgomotso Magagula - General Assistant

Staff members catching up at the school's staff room (left). Volunteers (centre) provide necessary support to academic and other tasks. Right: staff members having a light moment.